www.tusset.cz
TUSSET

Šumava je krásná za každého počasí

Ženijní můstek u Dolního Cazova

Památka na osvobození

Ženijní můstek u Dolního Cazova
Dlouhou dobu se sem nesmělo a ani v době potom o tomto můstku asi věděl málokdo. Jelikož od Stožce je to sem kousek, tak už jsme zde párkrát v minulosti byli, zejména kvůli klidu a focení meandrující Řasnice, ale zase jsme vůbec netušili, co se to zde zachovalo za historickou památku. Dle na internetu dostupných informací zde můstek postavila americká armáda při osvobozování na konci druhé světové války, přesněji k tomu mělo dojít dne 26. dubna 1945. Americká armáda nejprve vyslala na místo pěší jednotky. Potom je vystřídali ženisté, kteří přes Řasnici vybudovali zmíněný můstek, po němž se dostaly na české území spojenecké tanky. Tehdy je cesta přivedla do osady Dolní Cazov, která se nacházela přibližně 300 metrů od hranic. Osadu postihl osud jako jiné příhraniční. Po válce odsud byli odsunuti němečtí obyvatelé, což byla vždy drtivá většina. Konkrétně dle webu zanikleobce.cz zde v r. 1930 žilo 134 lidí v 25 domech. V jednom z domů Marchhäuseru (hraniční domky) na německé straně byla zřízena vysílačka americké špionážní služby, kterou využívali převaděči k tomu, aby dostávali lidi z tehdejšího Československa na Západ. Mezi nimiž byli nejnámější bratři Hasilové. Jedno z nich, Bohumila, zde 13. září 1950 smrtelně zranili pohraničníci, když se svým bratrem Josefem Hasilem, přezdívaným Král Šumavy podnikli jeden z výpadů. Kousek od ženijního můstku můžete navštívit jeho pomník i s naučnou cedulí o dalších zdejších převaděčích, o tom už jsme psali více zde. V 50. letech Dolní Cazov vojáci vyhazují do vzduchu, protože ležel v přísně střežené zóně pohraničního pásma a dnes osadu připomíná pouze typická informační cedule o zaniklé šumavské obci a dřevěný kříž na místě, kde stávala polodřevěná kaple Nanebevzetí Panny Marie.
Kluci z bývalé roty Cazov, která mimochodem byla zrušena pár dnů po incidentu s Hasilem, na diskusi webu vojensko.cz rozporují jeho původ, ale nápis US Army je prý dodnes čitelný a navzdory zdejším drsnějším klimatickým podmínkám mostek vypadá dost zachovale, na to že zde leží přes sedmdesát let.
Donedávna nebyl ani nikterak značen v turistických mapách, ale nedávno došlo k zanesení do map aplikace mapy.cz, které si při toulkách nemůžu vynachválit. Takže popisovat cestu kudy sem bude zbytečné, zkrátka jen vyhledejte „Ženijní můstek“ a sami se rozhodněte kudy k němu půjdete. V těsné blízkosti ženijního mostku, po proudu říčky Řasnice můžete naleznout další zdejší památku, a to zbytky patrně nejstarší přehrady v Čechách, která byla vybudována už ve 14. století. Hráz byla dlouhá přes 500 metrů, v patě měla šířku až 51 metrů, v koruně hráze 15 metrů a dosahovala výšky 15 metrů. Roku 1587 však byla její hráz prolomena a přehrada již nebyla nikdy obnovena.
Tak co říkáte na krásný půldenní výlet, při kterém skouknete ženijní můstek US Army, pomník převaděče Hasila, dodnes viditelnou hráz nejstarší přehrady v Čechách a to za doprovodu klidu a krásy zdejší přírody.


Vloženo dne 02.07.2019 v 06:08 
 LUCIE Škoda, že nejdřív někam jdu, jedu a pak čtu. Včera jsem takový hezký můstek podplavala (podplazila) a ejhle, teď čtu, že to byl tento! Jen ten nápis US Army jsem neviděla..


Přidat komentář:

Řasnice ...

Řasnice ...

... v pozadí ženijní můstek US Army.


Ženijní můstek US Army ...

Ženijní můstek US Army ...

... dvě železné, zhruba půl metru široké a asi tři metry dlouhé lávky s mřížkovaným profilem


Řasnice ...

Řasnice ...

... a jeden z meandrů, který se vešel.


Německá strana ...

Německá strana ...

... a první domy viditelné už od Cazova.


Pohled od Řasnice ...

Pohled od Řasnice ...

... na místa kde dříve stávala obec Dolní Cazov.


A pak, že je neznačený ...

A pak, že je neznačený ...

... jen ta barva chybí.


Sám jako voják v poli ...

Sám jako voják v poli ...

... možná si i něco pamatuje.


Všude plno blatouchů ...

Všude plno blatouchů ...

... a mezi nimi kvítky lesních jahod.

    Mohlo by se Vám dál líbit:
Soutězka Saußbachklam
Soutězka Saußbachklam, aneb podél břehu zurčícího potoka
Autobusem na Třístoličník
Autobusem na Třístoličník, aneb půjdeme jen dolů německou stranou
Zimní návštěva Tier-freigelände
Zimní návštěva Tier-freigelände, aneb méďové a co jejich zimní spánek?
Zřícenina hrádku Kunžvart
Zřícenina hrádku Kunžvart, aneb máme ji prakticky za barákem