www.tusset.cz
TUSSET

Šumava je krásná za každého počasí

Podzimní expedice 2018 – díl první

Aneb ze Železné Rudy k bývalé rotě Svarožná

Podzimní expedice 2018 – díl první
Léto uteklo jako voda a nastal čas loučení. Ve skupině Expedice, kterou máme s kumpánama na whatsappu to začalo opět ožívat a postupně byla domluvena účast, termín a trasa letošního podzimního výšlapu. Rozhodli jsme se po pár letech přejít hřeben Svaroh, Velký Kokrháč a Velký Ostrý. Ale začněme hezky od začátku.
Cestou vlakem, která měla trvat jen čtyři hodiny a trvala šest, neplánovaným pivem na nádraží v Plzni, místo až v cílové Železné Rudě a zpožděnce, o které jsme dodnes neměli ani tušení, že existuje :-) No nic, nakonec nás ČD šťastně dovezli do cíle a v restauraci „U Jelena“ jsme konečně mohli expedici prohlásit za zahájenou. „Po jednom“ a výborné zvěřinové klobásce chvilku po desáté večer vyrážíme vstříc šumavským hvozdům. Čeká nás prvních docela svižných 5 km, černočernou tmou za svitu čelovek. Cestou potkáme 110 let starý železnorudský jasan stepilý, latinsky fraxinus excelsior. Tohoto 18 m vysokého fešáka jsme zastihli zcela holého, a tedy připraveného na zimu. O kousek dál, pár metrů od rozcestí naleznete pomník Adolfa Kašpara, který pocházel z Bludova u Šumperka a byl významným malířem a ilustrátorem, jehož dílo bylo úzce spjato s tvorbou Boženy Němcové, Aloise Jiráska či Karla Václava Raise. Pomník připomíná jeho výlet k Čertovu jezeru, během kterého bohužel na následky mozkové mrtvice zemřel.
Od rozcestí už nám zbývalo po asfaltce jen dojít do cíle, tedy k bývalé 2. rotě pohraniční stráže Svarožná, kde hodláme poprvé nocovat. Jsme u roty, rozestýláme si a rozděláváme oheň, jelikož noc je ještě mladá. Užíváme si noční oblohy s kupou hvězd, ticha, které ruší jen praskání ohně, a nejen vůně špekáčků a becherovky. Jméno roty je odvozeno od stejnojmenného potoka, u kterého se rota nachází. Chlapi, co zde sloužívali se dle webu vojensko.cz pravidelně scházejí a podnikají výšlapy po stezkách, které tenkrát brázdili a u toho si nostalgicky zavzpomínají. Dnes je rota opuštěná i když něco jsem se dočetl o skautech, kteří budovu nějaký ten čas využívali a možná ještě využívají. Noc byla klidná, až na jednoho z nás, který zkrátka musel přes nás všechny si jít odskočit :-). Ráno proběhlo v opačném pořadí - oheň, balení a odchod. Před námi je výstup na Svaroh a nejen to, ale o tom až v dalším pokračování. Článek s dnem druhým naleznete zde.

GPX soubor s trasou ke stažení zde (stačí soubor >uložit jako< a přetáhnout na web mapy.cz).
Kompletní fotogalerii se 350 ks fotografií můžete shlédnout na rajce.net


Přidat komentář:


    Mohlo by se Vám dál líbit:
Z Finsterau na Bučinu a Pramen Vltavy a přes Reschbachklause zpět
Z Finsterau na Bučinu a Pramen Vltavy a přes Reschbachklause zpět, aneb nemělo to chybu
Jarní trojboj Libín, Bobík a Boubín – druhá a poslední část
Jarní trojboj Libín, Bobík a Boubín – druhá a poslední část, aneb je plno! Jdi dál!
Třístoličník na kole
Třístoličník na kole, aneb zas tak moc to nebolelo
Král smrků
Král smrků, aneb už je to 50 let co ho smetla vichřice