www.tusset.cz
TUSSET

Každé počasí je hezké, jenom každé jinak.

Více než 1.000 autorských fotografií z milované Šumavy! - Klikni zde, a prohlédni si je všechny!

Výšlap na Luzný

Aneb hurá na nejkrásnější kopec Šumavy

Výšlap na Luzný

Chtěli bychom Vás pozvat na nejkrásnější kopec Šumavy. Sedněte do svého motorového oře a za 35 minut zastavte u Schwarzbachbrück ve Finsterau (popis cesty naleznete níže). Pro okruh si vybíráme směr přes Tummelplatz, tedy od parkoviště vlevo. Zatímco budete mírně stoupat, cestou minete Steinbodenbrücke a projdete krásnou přírodou s prvními výhledy až k Tummelplatz, bývalému zázemí pro pastýře. Pásal se zde dobytek a to až do roku 1956. V roce 1844 zde byla vystavěna dřevěná chata. Pak došlo k požáru a přestavbám a současný objekt, který na místě dodnes stojí, pochází z roku 1860 a patří Národnímu parku. Pokračujeme dále kolem Schutzhütte Tummelplatz a studánky, aby se nám na chvilku objevil výhled na náš cíl … pozor ale pokud čekáte, že vrcholek bude z kamenného pole, která z německé strany není vůbec vidět, rozpoznáte ho ale podle chaty, která se nachází kousek pod vrcholem. A nebojte se, nahoře jste cobydup a budete držet vrcholové pivo v ruce. Od chaty už je to pár výškových metrů k magickému rozhledu … Blatný vrch a hned za ním Velký Roklan, Březník, Velká Mokrůvka atd. Jen co se nabažíte výhledy, pusťte se dolů buď po „Schodech do nebe“ směrem ke Glasarche (skleněná loď v dlani) na kterou tvůrci spotřebovali 3 tuny skla a 4 tuny dubového dřeva nebo k hraničnímu kamenu (směr hranice s ČR). Hodně záleží na datu Vaší návštěvy … pokud zde budete v termínu 15.7.-15.11. určitě se vydejte omrknout skleněn archu a přes turistický hraniční přechod Modrý sloup se vraťte k hraničnímu kameni pod Luzným, pokud ne, čekaly by Vás opět Nebeské schody, ale tentokrát výstup po nich! A to vše kvůli ochraně tetřeva hlušce a datla tříprstého, děkujeme za respektování zákazu … vylézt schody do nebe opravdu není nic strašného, jedná se krásný a nezapomenutelný zážitek přeci! Od krásného hraničního kamene už to s Vámi půjde jen z kopce a do cíle Vás doprovodí Vám již dobře známý Schwarzbach, který tu a tam přehradí kláda, někde Vám dopřeje shlédnout malý vodopád či menší kaskády, ale v každém případě Vám zazpívá tu Vaší oblíbenou šumivou píseň na rozloučenou.

Tak nám nezapomeňte napsat, jak se Vám výlet líbil ... nám moc a zase si ho někdy rádi zopakujeme!

Lidová pověst: V nedaleké rokli sídlí Taufelsloch (Čertovy nebo Ďáblovy díry) poslové pekel, kteří mají na svědomí různé nekalé kousky. Například zlovolnou myšlenku přehradit řeku Dunaj tak, aby po protržení hráze voda spláchla a zabila všechny obyvatele města Pasov. Ďábel nelenil, naložil si plný povoz kamení a táhl jej přes hory do údolí Dunaje k Pasovu. Co však čert nechtěl: v dáli se ozval kostelní zvon a ďáblova síla se rázem vytratila. Povoz s kamením zůstal stát na místě a jeho kočí vzal do zaječích. Povoz se od té doby rozpadl, náklad však zůstal. Snad i proto, aby se k němu ďábel už nikdy nevrátil, zdobí jeho vrchol velký dřevěný kříž.


Popis cesty ze Stožce: Postupně profrčíte České Žleby, Strážné, za hranicemi odbočte směr Mauth, v Mauth se vydejte  na Finsterau, kde u Landhotel Bärnriegel odbočte vlevo, po chvilce minete polevu skanzen (mimochodem také stojí za návštěvu), pokračujte rovně a po levotočce a 500m rovince zastavte na odstavném parkovišti Schwarzbachbrücke.


Vloženo dne 28.07.2019 v 18:58 
 ILONA Už to taky studuju...., mám jen strach o toho tetřeva hlušce :-))


Vloženo dne 20.09.2017 v 16:51 
 ADMIN Už nyní jsme celý natěšení, jak nám sem Vaše zážitky z podzimního výstupu napíšete!


Vloženo dne 20.09.2017 v 11:38 
 BáRA Tento článek se mi mo líbil a si ho tisknu, bo jedu s kamarádkou Gabčou 14/10. Tak snad to nějak nepopleteme a nebudeme muset volat záchranáře.


Přidat komentář:

Zahajujeme výstup

Zahajujeme výstup

Od Schwarzbach (Černý potok) kousek od Finsterau, se vydáváme mírným stoupáním směr Tummelplatz


Tummelplatz

Tummelplatz

Chata dříve sloužila jako zázemí pro horské pastevce. Pásal se zde tak dobytek a to až do roku 1956. V roce 1844 zde byla vystavěna dřevěná chata. Pak došlo k požáru a přestavbám a současný objekt, který na místě dodnes stojí, pochází z roku 1860.


Pohled na Luzný

Pohled na Luzný

Z německé strany není vidět vrcholové kamenné moře, zato lze spatřit chatu, která je kousek pod vrcholem.


Závěrečný výšlap

Závěrečný výšlap

Doposud jsme šli pozvolně vzhůru a až poslední kilometr nás pěkně zadýchá :-)


Chata na Lúzném

Chata na Lúzném

Kousek pod vrcholem, v nadmořské výšce 1345m.n.m. je již zmiňovaná chata.


Kousek pod vrcholem ...

Kousek pod vrcholem ...

... a to už jsme na vrcholovém kamenném moři


Ta panoramata ...

Ta panoramata ...

Na cestu do nebes a Roklan ...


Glassarche

Glassarche

Když sestoupíte po schodech do nebe, zhruba kilometr pod vrcholem můžete obdivovat skleněnou archu.


Sestup ...

Sestup ...

... směrem k jednomu k historických hraničních kamenů ...


Historický hraniční kámen

Historický hraniční kámen

Jeden ze dvou poblíž umístěných hraničních kamenů ... ten druhý naleznete u Špičníku na cestě od Modrého sloupu na Březník.


Cestou zpět k autu ...

Cestou zpět k autu ...

... Vás bude celou cestu doprovázet potok Schwarzbach ...


Mapa okruhu na závěr ...

Mapa okruhu na závěr ...

Krásná trasa na zhruba 6 hodin pohodové chůze, focení, odpočinku, relaxace po šumavsku ;-)


    Mohlo by se Vám dál líbit:
Východ slunce na Velkém Roklanu
Východ slunce na Velkém Roklanu, aneb stálo to za to vstávání
Na Luzný jádrovým územím přes Steinfleckberg
Na Luzný jádrovým územím přes Steinfleckberg, aneb územím nikoho...
Haidel z Herzogsreutu
Haidel z Herzogsreutu, aneb poprvé pěšky a z německé strany
Nejen za podzimními schachten
Nejen za podzimními schachten, aneb člověk míní, počasí mění