www.tusset.cz
TUSSET

Šumava je krásná za každého počasí

Okolo Volar

Aneb nejen krásná příroda, ale i trocha té smutné historie

Okolo Volar

Krásný a nenáročný výšlap po okolí Volar zahajujeme na rozcestí Volary – Zlatá stezka, kde se dá i v pohodě zaparkovat naproti zdejším bytovkám. Sotva ujdeme pár metrů, přicházíme k židovskému hřbitovu, kde je pohřbeno 95 žen Volarského pochodu smrti. Transport vyšel koncem ledna 1945 z koncentračního tábora Grünberg. Postupně se dostal do koncentračního tábora ve Svatavě u Sokolova. Odtud byly ženy 20. dubna vyhnány na další pochod, který skončil 4. května ve Volarech. Z 1170 vězeňkyň tento pochod přežilo asi 100. O této smutné události si můžete přečíst více nejen různě po internetu, např. se podívat na krátký dokument od televizeseznam.cz Krvavá léta – Stovky obětí Volarského pochodu smrti na jaře 1945 – Místní Němci museli projít kolem zubožených ostatků židovských vězeňkyň nebo v knize Přes Volary přešla smrt od paní Krejsové, s níž na iDnes vyšel tento rozhovor.

My pokračujeme v cestě dál alejí 199 památných stromů a procházíme zdejší křížovou cestu se čtrnácti zastaveními, z nichž 12 je výklenkových kapliček a 2 zastavení. Výklenkové kapličky před pár lety namalovala výtvarnice Mirka Fridrichová Kunešová, která nedávno namalovala i zastavení křížové cesty u nás, ze Stožce/Českých Žlebů ke Stožecké kapli. Od křížové cesty si odskočíme pod vrchol Kamenáče 899 m n. m., kde se nachází nově vybudovaná vyhlídka, odkud je krásný pohled na město Volary a protější kopce jako je Smrčina, Plechý, Trojmezná, Třístoličník a Stožec ;-).

Po kochání se opět napojujeme na červenou TZ – Prachatickou Zlatou stezku, obcházíme kopce Ořechovka 919 m n. m. a o metr vyšší kopec Zlatá stezka. Na rozcestí Vysoký les uhýbáme vlevo a namíříme si to přes přírodní památku Vraniště zpět k Volarům. Za pivovarským rybníkem zahneme vpravo k Meindlově pile a po zelené TZ dojdeme okolo pár starých stavení k Volarským menhirům, které zde byly vztyčeny v r. 2007. Pocházejí z předkřesťanské doby a jejich věk je odhadován na několik tisíc let. Původně stály na bezejmenné náhorní plošině v Krušných horách, kde tvořily zbytky rondelu o několika desítkách kamenů. Rondel definitivně zanikl při stavbě silnice procházející jeho středem. O jejich převoz do Volar se zasloužil geolog a chemik Ing. Pavel Polák. Nynější volarský rondel tvoří jedenáct kamenů a je koncipován zčásti jako svatyně a zčásti jako observatoř.

Samotné město Volary Vám nabízí mnohé. Můžete nahlédnout do zdejšího kostela sv. Kateřiny a navštívit Volarské muzeum. Určitě bych nejen nakoukl do zdejší vyhlášené restaurace na náměstí, hotelu Bobík, kde vaří Gabretus, jedenáctistupňový světlý ležák plzeňského typu, či do restaurace U Potůčků vařící českou klasiku. Není nad to mít na výlet čerstvé pečivo, které nakoupíte v prodejně za kostelem. A v neposlední řadě zde mají nově zrekonstruovanou plovárnu či parkurové hřiště u školy. Volary určitě stojí za víc, než jimi jen projet!

GPX soubor s trasou ke stažení zde (stačí soubor uložit jako a přetáhnout na web mapy.cz).


Přidat komentář:


    Mohlo by se Vám dál líbit:
Na běžkách v okolí Krásné Hory a Českých Žlebů
Na běžkách v okolí Krásné Hory a Českých Žlebů, aneb vlní se nám to tady
Autobusem na Třístoličník
Autobusem na Třístoličník, aneb půjdeme jen dolů německou stranou
Po letech do Pasova
Po letech do Pasova, aneb vzpomínáme na první porevoluční návštěvy západu
K Modrému sloupu z Německa
K Modrému sloupu z Německa, aneb nahoře už to máme pocukrované