www.tusset.cz
TUSSET

Každé počasí je hezké, jenom každé jinak.

Více než 1.000 autorských fotografií z milované Šumavy! - Klikni zde, a prohlédni si je všechny!

Podzimní expedice 2018 – díl druhý

Aneb výšlap na Svaroh, přes Juránkovu chatu na Velký Ostrý

Podzimní expedice 2018 – díl druhý
Opouštíme naše první nocoviště poblíž bývalé roty Svarožná a pokud jste nečetli první díl, čtěte zde. První výškové metry ukrajujeme podél potoka Svarožná až do té chvíle, než narazíme na historický hraniční kámen, od kterého budeme v podstatě kopírovat hranici po zbytek dnešního dne. Překonáme kamenné moře a stoupáme, dokud les neustoupí a nám se neotevřou panoramata na Velký a Malý Javor. Po krátké kochací přestávce pokračujeme výstupem, někdo sprintem kupředu, někdo takzvaně na pohodu s občasným se otočením zpět a focením.
Opět se setkáváme u bývalé Juránkovy chaty, která dříve sloužila k odpočinku lyžařů a turistů. Ležela v nadmořské výšce 1330 m a byla tak nejvýše položeným „hotelem“ v zemi. Byla přístupná po tzv. Arnově stezce vedoucí od hory Špičák. Dnes je tato stezka jako i celá oblast „Národní přírodní rezervace Černé a Čertovo jezero“, chráněná a vstup je sem zakázán. Historie chaty se datuje od roku 1922, kdy byla postavena dřevěná chata. Tu nechal postavit průkopník šumavského lyžování Arna Juránek, po němž byla pojmenována. V roce 1931 celá shořela, ale díky lásce turistů a členů Ski klubu Norberta Langa byla postavena nová chata a otevřena jen 10 měsíců od vyhoření. Za 2. světové války byla používána wehrmachtem a v roce 1945 byla vyhozena do povětří. Norbert Lang to však nevzdal a jeho zásluhou byla po válce chata postavena potřetí. Ale ani tentokrát neměla štěstí. Za necelé tři roky byla nástupem komunismu celá oblast na několik desítek let uzavřena a byla využívána jednotkou Pohraniční stráže, po jejímž odchodu zbyly jenom ruiny. Pokud chcete vědět více a vidět historické fotografie chaty, doporučuji Vám shlédnout díl věnovaný Juránkově chatě v seriálu Zmizelá Šumava na Streamu. Z české strany je sem přístup pouze po hraničním chodníku, tedy odtud, odkud sem jdeme i my.
O pár kroků dále se nachází samotný vrchol Svarohu, něm. Zwercheck 1333 m n.m. (někde uvádějí o metr výše) s křížkem a pamětní deskou Arnyho Juránka z roku 2014, kterou sem umístilo město Železná Ruda. Odtud poprvé zahlédneme cíl dnešního výšlapu, a to vrcholky Velkého a Malého Ostrý. Na pořadu dne je ale nejdříve skalka s kovovým křížem na bavorské straně kousek pod vrcholem Svarohu a zejména louka vedle, kde zhruba na hodinku následovala nejkrásnější část dne, a to hodinový šlofíček. Uteklo to a je čas jít dál, okolo zdejšího Naturkina (soubor laviček s infotabulí). Užíváme si slunečný podzimní den s parádními výhledy, např. na přehradu Nýrsko, občas narazíme i na barevně obnovený hraniční kámen. Před sebou máme vrchol Velkého Kokrháče 1229 m n.m., kde se necháváme kolemjdoucím zvěčnit, pět týpků nás jde poprvé. Následuje profláknutá kamenná mohyla a odtud už je Velký Ostrý pár metrů, tedy těch výškových :-). Od vrcholového kříže je krásný výhled přes sedlo na protější Malý Ostrý, na kterém jsem ještě nebyl a příště už to musím dát! Přednost dostala místní občerstvovna Willmanhaus a pivka, polévka, kari wurst a bábovka. Po tomto obžerství musíme hledat, kam ty naše pupky schovat, jo a hlavně kam ulehnout. Ve zlaté hodince sestupujeme a stále jdeme podél hranice, volba padla na mapě po sobě umístěné tři louky, zde to zkrátka někde musí být. Na konci té druhé nacházíme, kousek bokem, plácek jako pro nás stvořený. Trochu zde fouká, a proto zalézáme a před osmou večerní jsme všichni tuhý. Těšte se, zítra pokračujeme.

GPX soubor s trasou ke stažení zde (stačí soubor >uložit jako< a přetáhnout na web mapy.cz).
Kompletní fotogalerii se 350 ks fotografií můžete shlédnout na rajce.net


Přidat komentář:

Historický hraniční kámen ...

Historický hraniční kámen ...

... opouštíme potok Svarožná a pokračujeme na Svaroh podél hranice.


Velký a Malý Javor ...

Velký a Malý Javor ...

... zhruba z třetiny výstupu na kopec Svaroh.


Skála s hraničním kamenem ...

Skála s hraničním kamenem ...

... kousek od Juránkovi chaty.


Trosky Juránkovi chaty ...

Trosky Juránkovi chaty ...

... celkem třikrát jí zde postavili, ale vždy měla smutný konec.


Skalní uskupení s kovovým křížkem ...

Skalní uskupení s kovovým křížkem ...

... na německé straně kousek pod Svarohem.


Louka s výhledy ...

Louka s výhledy ...

... nejen na Velký a Malý Javor, ale i na Roklany a Luzný.


Kousek za Naturkino ...

Kousek za Naturkino ...

... před námi Velký a Malý Ostrý.


Hraniční kámen ...

Hraniční kámen ...

... s krásně zrestaurovanými znaky Bavorska a Čech.


Prsa Matky boží ...

Prsa Matky boží ...

... takový přídomek si Velký a Malý Ostrý vysloužil.


Kamenná mohyla ...

Kamenná mohyla ...

... cestou na Velký a Malý Ostrý.


Willmanhaus na Velkým Ostrým ...

Willmanhaus na Velkým Ostrým ...

... slunný den = více lidí, kteří ale se západem slunce odcházejí.


Zlatá hodinka ...

Zlatá hodinka ...

... slunce nám za Velkým Ostrým dává dobrou noc.


    Mohlo by se Vám dál líbit:
Podzimní expedice 2017 – den druhý
Podzimní expedice 2017 – den druhý, aneb od nádrže Reschbachklause přes Luzný k Roklanskému jezeru
Poledník
Poledník, aneb za bráchou Slunečníka, Měsíčníka a Větrníka...
Slunovratné neboli Pohanské kameny u Strážnýho
Slunovratné neboli Pohanské kameny u Strážnýho, aneb pěší okruh přes zaniklé obce Dolní a Horní Světlé Hory, Točnou a Josefov
Kanál 54
Kanál 54, aneb skoro stezkou Krále Šumavy